Obsłużyliśmy prawie 59 mln pasażerów. Zrealizowaliśmy inwestycje za ponad miliard złotych. 

W latach 2004-2024 w Porcie Lotniczym Gdańsku obsłużono prawie 59 mln pasażerów. 20 lat temu w ciągu jednego roku było na gdańskim lotnisku prawie 470 tysięcy gości, a w ubiegłym roku prawie 6 milionów. Przez 20 lat w Gdańsku było ponad 700 tysięcy operacji lotniczych. Przeładowano ponad 115 tysięcy ton cargo. 

Od momentu wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku rozpoczął się skokowy rozwój lotnictwa w naszym kraju. Polska stała się częścią Unii, w której obowiązuje reguła otwartego nieba. Pojawiły się tanie linie lotnicze. Już w 2004 roku regularne połączenia z Gdańska uruchomiła linia Wizz Air do Londynu Luton, następnie do szwedzkiego Malmo oraz Dortmundu w Niemczech. W 2005 roku na Pomorzu pojawił się Ryanair. Pierwszym połączeniem obsługiwanym z Gdańska przez irlandzką linię lotniczą były loty do Londynu Stansted. Dziś Ryaniar realizuje z Gdańska 41 połączeń, a Wizz Air 33.

Kluczowy dla gdańskiego lotniska był moment, w którym zapadła decyzja o organizacji w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Przed tą imprezą w latach 2010-2012 udało się zrealizować szereg kluczowych inwestycji, które oddziałują na nasz rozwój do dzisiaj. Najważniejsza była budowa nowego, nowoczesnego terminalu pasażerskiego. Otworzyliśmy Terminal nr 2 przed Euro 2012, potem dwa razy go rozbudowywaliśmy i dziś jest to nowoczesny obiekt, który może obsługiwać rocznie 9-10 mln pasażerów. A mamy ich obecnie rocznie około 6 milionów, więc nasze możliwości rozwojowe są bardzo duże. W tym samym czasie rozbudowaliśmy kluczową dla ruchu lotniczego drogę kołowania, wyremontowaliśmy drogę startową. Wykonaliśmy szereg innych prac, które bez mistrzostw realizowalibyśmy pewnie dużo dłużej i dużo trudniej byłoby nam pozyskać na nie pieniądze. 

Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

W ciągu 20 lat Port Lotniczy zainwestował w rozbudowę i rozwój swojej infrastruktury ponad miliard złotych. Udało się pozyskać prawie 250 milionów złotych z funduszy unijnych. 

W przyszłości planujemy wybudowanie nowej płyty postojowej. W ramach tego projektu będzie kilkanaście nowych miejsc postojowych. Planujemy dwa nowe stanowiska do odladzania. W tym roku zamierzamy rozpisać przetarg na projektowanie płyty. W przyszłości nie wykluczamy rozbiórki starego Terminalu T1 i rozbudowę Terminalu T2 w kierunku wschodnim. Wcześniej zapewne budowany będzie w Gdańsku kolejny hangar do obsługi i serwisowania samolotów oraz nowa baza DHL. 

Tomasz Kloskowski

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go Top